Niedziela Palmowa i Triduum Paschalne 2024

Niedziela Palmowa

  W Niedzielę 24 III rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Tygodnia. Na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy ks. proboszcz wraz z ks. Piotrem poświęcili palmy przed kościołem, by następnie uroczyście wkroczyć do kościoła. W czasie liturgii uroczyście przeczytano opis Męki Pańskiej.

Triduum Paschalne

      Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 17:00 rozpoczęliśmy najświętszy czas w całym roku liturgicznym. Przeżywaliśmy najważniejsze wydarzenia z życia Zbawiciela. Kościelne dzwony i dzwonki zastąpiły kołatki. Wspominaliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z uczniami. Na początku mszy św. parafianie złożyli życzenia swojemu księdzu proboszczowi. Za które ks. Grzegorz był bardzo wdzięczny.

Po nabożeństwie adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godz. 21:00.

          Wielki Piątek to dzień zadumy, postu i modlitwy. Dziś nie odprawia się Mszy Świętej. W ciszy rozpoczynamy modlitwę, wsłuchujemy się w Słowo Boże (Mękę Pańską). Najważniejszym momentem naszej liturgii jest Adoracja Krzyża. Będziemy uwielbiać drzewo, na którym zawisło nasze zbawienie - nasz Pan, Jezus Chrystus. Zawsze winniśmy się chlubić Krzyżem naszego Pana, na którym Jezus złożył Ofiarę odkupienia. Przez zewnętrzne gesty i w głębokim skupieniu oddajmy więc cześć Krzyżowi, zwróćmy ku niemu nasz wzrok, nasze myśli, uczucia i pragnienia.

           W Wielką Sobotę przeżywamy ostatni dzień Triduum Paschalnego. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się od zapalenia paschału – symbolu Chrystusa, który jest światłem świata. On przez swoje Zmartwychwstanie rozprasza ciemności grzechu.
Następnie w słowie Bożym rozważamy wielkie dzieła jakich Bóg dokonał w dziejach narodu wybranego, przede wszystkim wyprowadzenie z niewoli egipskiej, które było zapowiedzią najważniejszego wyzwolenia człowieka, jakiego dokonał Chrystus przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie.
Następnie w skupieniu oczekujemy na Zmartwychwstanie Chrystusa...

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Script logo